صفر تا صد تفاوت زرشک پفکی با زرشک دانه اناری

صفر تا صد تفاوت زرشک پفکی با زرشک دانه اناری

صفر تا صد تفاوت زرشک پفکی با زرشک دانه اناری

زرشک(زرشک دانه اناریزرشک پفکی-زرشک زیر تالاری)گیاهی بومی خراسان جنوبی شهرستان قائن و زیرکوه می باشد که در کشور های بسیاری یافت می شود .

زرشک ها انواع مختلفی دارند که  زرشک دانه اناری و زرشک پفکی از جمله زرشک های متداول در ایران می باشد که در این بحث می خواهیم تفاوت دو زرشک پفکی و زرشک دانه اناری را بیان کنیم .

اما لازم به ذکر است که هر دو آن ها ، زرشک می باشند و کاربرد غذایی دارند و  تفاوت آن ها در نحوه ی کاشت آن ها نیز نمی باشد بلکه  فقط مربوط به چینش و نحوه خشک شدنشان می باشد .

همچنین مهمترین فرق زرشک اناری و زرشک پفکی علاوه بر نحوه برداشت و خشک کردن زرشک ،ظاهر، کیفیت و قیمت آنهاست.

زرشک پفکی قیمت بالاتری نسبت به دانه اناری دارد.

از انواع زرشک میتوان به زرشک پفکی، زرشک دانه اناری،زرشک سیاه و کوهی اشاره کرد.

 

زرشک چیست ؟

 

درختچه زرشک دارای خارهای زیادی می باشد و میوه زرشک به صورت خوشه ای بر روی آن رشد می نماید. زرشک میوه ای ترش مزه و همچنین ملس می باشد که بیشتر در خراسان جنوبی تولید می گردد..

زرشک ، جایگاه ویژه ای در سفره ی ایرانی ها دارد و علاوه بر خواص بی نظیری که دارد به عنوان طعم دهنده یا تزئین غذا ها به کار برده می شود .

جمع آوری محصولات حاصل از آن بسیار سخت و زمان بر می باشد و به همین دلیل گاها به صورت شاخه ای چیده می شوند و گاهی نیز به صورت ضربه ای زرشک ها جمع آوری می شوند .

منظور از روش ضربه ای جمع آوری زرشک ، ضربه زدن به شاخه ها می باشد که در این صورت پارچه ای تمیز در زیر درخت پهن می شود و ضربه زدن موجب ریخته شدن آن ها بر روی پارچه می شود .

 

طریقه تولید و فراوری زرشک دانه اناری

 

زرشک اناری یا همان زرشک دانه اناری در همان اوایل فصل با شاخه یا بدون آن برداشت می شوند .

اما متداول ترین  روش چیدن زرشک دانه اناری معمولا به صورت ضربه ای می باشد که بعد از ضربه زدن میوه ها جمع می شوند . 

این زرشک ها برای خشک شدن در زمین جلوی نور آفتاب در سطح صاف پخش می شوند تا با تبخیر رطوبت آن به وسیله ی گرما ، خشک شوند .

بعد از خشک شدن زرشک ها ، به وسیله ی روش های دمیدن و یا قرار دادن در مقابل باد طبیعی و مصنوعی ، خرده های خوشه ها و خارها از زرشک ها جدا می شوند ، سپس در دستگاه سورت ریخته می شوند .

دستگاه سورت وظیفه ی جدا سازی تیغ و خار و سنگ و شن و … را از زرشک ها بر عهده دارد . بعد از پاک سازی میوه ها از اضافات ، محصول آماده برای مصرف می گردد و به بازار عرضه می شود.

 

برای خرید عمده زرشک پفکی و زرشک اناری قائنات کلیک کنید.

 

طریقه تولید و فراوری زرشک پفکی

 

زرشک پفکی روش چیدن و خشک شدن متفاوتی دارد ، به گونه ای که میوه ها در آن ها به صورت شاخه ای از درختچه جدا می شوند و بعد از چینش برای خشک شدن به اتاق های بزرگ یا سوله یا بارگاه  انتقال می یابند و همانند انگور آویزان می گردند . زرشک پفکی برای خشک شدن همانند زرشک دانه اناری در مقابل آفتاب پهن نمی شوند و در سایه برای خشک کردن قرار می گیرد.

با قرار گرفتن آن ها در دمای خنک که نزدیک به دمای محیط می باشد به تدریج خشک می شوند . بعد از خشک شدن میوه باد می کنند و به همین دلیل پفکی شدن ،زرشک پفکی نامیده می شوند .

سپس آن ها را پایین آورده و شاخه و چوب و سنگ و اضافات از آن ها را بوسیله دستگاه سورت جدا سازی می کنند و در نهایت آماده مصرف و عرضه به بازار می شوند .

این زرشک ها به دلیل اینکه پروسه ی خشک شدن طولانی تری دارند دو الی چهار ماه دیر تر از زرشک دانه اناری وارد بازار می شوند و مرغوب ترین و با کیفیت ترین نوع زرشک به شمار می روند و ظاهر زیبا تری دارند و به همین دلیل به کشور های مختلف صادر می شوند و رونق خوبی دارند  .

 

تفاوت زرشک پفکی و  زرشک دانه اناری

 

زرشک پفکی با زرشک دانه اناری تفاوت بسیار زیادی دارد که در زیر به آن ها اشاره می نماییم :

_ زرشک دانه اناری به دلیل چینش ضربه ای آسیب دیده اند در حالی که زرشک پفکی سالم و بدون آسیب می باشد .

_ زرشک پفکی در سایه خشک می شود ، در حالی که زرشک دانه اناری در مقابل نور آفتاب خشک می شوند .

_ زمان خشک شدن زرشک پفکی بسیار بیشتر از زرشک دانه اناری می باشد و نوع دانه اناری در حدود 20 روز آماده می شوند در حالی که نوع پفکی به 6 ماه زمان برای خشک شدن نیاز دارند .

_ زرشک پفکی با کیفیت تر و مرغوبتر از زرشک دانه اناری می باشد .

_ رنگ زرشک پفکی بسیار پر رنگ تر و بهتر از نوع دانه اناری می باشد .

_ قیمت زرشک پفکی به دلیل کیفیت بالا و مدت زمان زیاد برای آماده سازی آن بیشتر از زرشک دانه اناری می باشد.

خرید عمده زرشک پترگان

 

                                   خرید عمده زرشک پفکی ، زرشک اناری و انواع زعفران قائنات

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.