زرشک دانه اناری چیست؟

زرشک دانه اناری چیست؟

زرشک دانه اناری چیست؟

قبل از اینکه درباره زرشک دانه اناری توضیح بدهیم نیاز است که بدانیم : زرشک چیست ؟

زرشک یک درختچه میباشد که میوه آن ( زرشک ) به صورت خوشه ای بر روی آن رشد می کند و روی هر خوشه مقدار زیادی خار نیز وجود دارد .
زرشک یک نوع میوه ترش مزه است که بیشتر در خراسان جنوبی ( شهرستان قاین و زیرکوه ) تولید می شود . زرشک ، جایگاه ویژه ای در سفره ی ایرانی ها دارد و علاوه بر خواص بی نظیری که دارد به عنوان طعم دهنده یا تزئین غذا ها به کار برده می شود .
برداشت زرشک بسیار سخت و زمان بر می باشد و به بعد از برداشت نیز به مراقبت های ویژه نیاز دارد.
زرشک دو مدل چیده میشود یا به صورت شاخه ای چیده می شوند که بعد از برداشت سال بعد شاخه جدید رشد میکند
و یا به صورت ضربه ای محصولات جمع آوری می شوند . منظور از روش ضربه ای جمع آوری زرشک ، ضربه زدن به شاخه ها می باشد که در این صورت پارچه ای بر زیر درخت پهن می شود و ضربه زدن موجب ریخته شدن آن ها بر روی پارچه می شود . و بعد با پهن شدن در نور آفتاب خشک می شوند .

روش-خشک-کردن-زرشک-دانه-اناری
روش-خشک-کردن-زرشک-دانه-اناری

دانه اناری:
زرشک دانه اناری در همان اوایل فصل برداشت که یک بازه زمانی بین شهریور تا آبان میباشد از شاخه یا بدون آن بر داشت می شوند . اما متداول ترین  روش چینش زرشک دانه اناری معمولا به صورت ضربه ای می باشد که بعد از ضربه زدن توسط چوب و پهن کردن شال زیر درخت زرشک جمع آوری می شود.  این زرشک ها برای خشک شدن در یک زمین از قبل آماده شده توسط کشاورز به صورت گلی پهن میشود و جلوی نور آفتاب با تبخیر رطوبت آن به وسیله ی گرما ، خشک شود .
در این مرحله نیاز است با توجه به فصل بارش حتما طوری نگهداری شود که زرشک توسط باران خیس نشود چون بعد از این اتفاق زرشک سیاه میشود .
بعد از خشک کردن زرشک در نور آفتاب به چند مرحله آن را پاک میکنند ، اول از همه اصلاح محلی روش چک زدن انجام میشود که در این روش با پرت کردن زرشک رو به بالا هنگام پایین آمدن برگ توسط باد جدا میشود . در این مرحله مقدار کمی برگ و دم زرشک باقی می ماند که باز توسط روش دوم به وسیله ی روش های دمیدن توسط یک فن ، خرده های برگ از زرشک ها جدا می شوند ، سپس در دستگاه سورت ریخته می شوند . دستگاه سورت وظیفه ی جدا سازی تیغ و خار و سنگ و شن و … را از زرشک ها بر عهده دارد . در محله آخر نیز توسط دستگاه دم گیر دم زرشک جدا میشود و بعد از پاک سازی میوه ها از اضافات ، محصول آماده برای مصرف می شود و به بازار عرضه می گردد .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

آخرین اخبار و مقالات

بدون قرعه کشی برنده شوید