تاثیر زعفران بر قلب

تاثیر زعفران بر قلب

تاثیر زعفران بر قلب

سلامتی نعمتی است که هر لحظه، نیاز به مراقبت دارد.

قلب ما یکی از مهم ترین عضوهای بدن است که سالم بودنش، ضامن سلامتی ماست.

اصول مختلفی را باید رعایت کرد تا بدن سالم تری داشته باشیم. یکی از این اصول توجه کردن به آن چیزی است که مصرف می کنیم.

بعضی از چیزهایی که استفاده می کنیم برای سلامتی اصلا خوب نیستند و بعضی های دیگر ضامن سلامتی هستند و حتی شاید حکم دارو را داشته باشند!

احتمالا با این قضیه مواجه شده ایم که یک داروی گیاهی (به طور کلی غیر شیمیایی) تاثیر بیشتری از داروی شیمیایی داشته است.

زعفران هم یکی از این داروهاست.

معمولا زعفران را فقط برای رنگ و بوی بهترغذا مصرف می کنند و در مورد خواص زعفران برای قلب و دیگر کمک هایی که زعفران می تواند به سلامتی بکند، اطلاعات کمی وجود دارد.

در این مقاله می خواهیم درباره تاثیر زعفران بر قلب با شما صحبت کنیم.

 

بیماری های قلبی و عروقی

 

بیماری های قلبی و عروقی از جمله مهم ترین مریضی های رایج در همه کشورها هستند.

متاسفانه سالانه بیش از ۱۷ میلیون نفر در دنیا، جان خودشان را به دلایل مشکلات قلبی و عروقی و در صدر آنها سکته قلبی و مغزی از دست می دهند.

اگر فرض کنیم که خواندن این نوشته ما مثلا ۳ دقیقه زمان می برد، در طول زمانی که شما دارید این نوشته را می خوانید، ۱۰۰ نفر به دلیل سکته قلبی و مغزی دیگر بین ما نیستند و متاسفانه این اصلا چیز خوبی نیست. 

سکته قلبی علتهای مختلفی دارد که همه ما کم و بیش با آنها اشنا هستیم.

همچنین همانطور که می دانید یکی از علت های اصلی سکته قلبی، رژیم غذایی نامناسب است. 

بنابراین برای اینکه قلب سالمتری داشته باشیم، باید به آن چیزی که می خوریم اهمیت بیشتری دهیم و اجازه ندهیم که هر چیزی وارد بدن ما شود.

 

مواد غذایی زیادی می توانند به قلب کمک کنند که یکی از آنها، زعفران میباشد.

زعفران یکی از با ارزش ترین ادویه ها است که خواص مختلفی دارد و اخیرا هم خاصیت ضد سرطان بودن آن کشف شده است. زعفران برای بعضی از مشکلات و دردها مثل معجزه عمل می کند.

 در این مقاله از سری مقالات پترگان درباره تاثیر زعفران بر قلب صحبت می کنیم و توضیح می دهیم که زعفران چگونه می تواند باعث سلامتی بیشتر قلب انسان شود. 

 

خواص زعفران برای قلب
 

 

تاثیر زعفران بر قلب انسان

 

تحقیقی درباره خواص زعفران بر قلب بر روی حیوان ها انجام شد. دانشمندان کشف کردند که زعفران توانسته بود کلسترول خون حیوانات را به حد بالایی کم کند (در بعضی از حیوان ها میزان کلسترول، تقریبا نصف شده بود!!).

واقعیت اینست که زعفران نه تنها می تواند عملکرد قلب و دیگر اعضای بدن را تقویت کند بلکه حتی می تواند علائم مشکلات قلبی را کم کند و درمان فرد درگیر با مریضی را، برایش راحتتر نماید.

هر ماده غذایی، درون خود ترکیباتی دارد که از سلول ها محافظت می کند، به این ترکیب ها ‘انتی اکسیدان‘ می گویند. زعفران پر از انتی اکسیدانهای مختلف است. تمام مزیتهای زعفران به دلیل وجود همین انتی اکسیدانهای زیاد و مفید درون زعفران  است.

آنتی اکسیدانهای زعفران باعث بهبود سیستم گردش خون می شوند و زمانی که سیستم گردش خون بهتر کار کند، آن موقع قلب بهتر عمل می کند و تقویت می شود.

 

تاثیر دیگر زعفران بر قلب آنست که زعفران باعث میشود دارو به قلب بهتر برسد.

به همین دلیل است که برخی از پزشکان می گویند که ‘داروی بیمار قلبی را همراه با اب زعفران بدهید و در رژیم غذایی آنها از زعفران استفاده نمایید’.

مقدار زعفرانی که استفاده می شود نیاز نیست زیاد باشد، همینقدر که غذا، طعم و رنگ زعفران را به خود بگیرد کافی خواهد بود.

ولی حتما قبل از استفاده زعفران دقت کنید که زعفران اصل باشد و رنگ افزودنی و تقلبی نداشته باشد.  چون زعفران تقلبی و زعفرانی که رنگ صنعتی داشته باشد، بیشتر از اینکه شما را سالم تر کند، مریض می کند. و یا گاها عوارض سوء بهمراه خواهد داشت.

 

برای تاثیر کامل زعفران برقلب، چه مقدار زعفران لازم است؟

 

همانطور که در بالا گفتیم، زعفران از چند روش بر قلب اثر می گذارد.

طبق تحقیق معتبری که در رابطه با تاثیر زعفران بر قلب انجام شده است، باید روزی ۲۵ میلی گرم زعفران مصرف شود تا زعفران بتواند اثر خودش را به طور کامل بر سلامتی قلب  بگذارد.

۲۵ میلی گرم زعفران تقریبا برابر با وزن ۲ تا ۳شاخه متوسط زعفران میباشد. 

 

 
 
 
 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.