انواع زرشک در ایران

انواع زرشک در ایران

انواع زرشک در ایران

انواع زرشک در ایران

زرشک یکی از میوه های شناخته شده ای است که در ایران کشت میشود.

چراکه ۹۵ درصد زرشک دنیا را خراسان جنوبی تامین می کند. بنابراین یکی از اقلام اساسی در صادرات ایران است.

زرشک که خواص بسیار زیادی نیز  دارد، یک جزءجدانشدنی سفره های ایرانی میباشد. در این مقاله می خواهیم انواع زرشک را معرفی کنیم.

قبل از هر چیز باید بگوییم منظور از انواع زرشک قرمز ،تنها در نحوه فراوری و خشک نمودن آن است که علاوه بر زرشک قرمز زرشک سیاه نیز داریم که برخلاف زرشک قرمز که عمده آن در خراسان جنوبی کشت میشود ، زرشک سیاه در نواحی شمالی کشور موججود میباشد.

و اما انواع زرشک :

زرشک پفکی

 

این نوع زرشک از 2 تا ۶ ماه بعد از اولین برداشت به بازار عرضه می گردد ، چرا که پروسه ی تولید آن طولانی تر نسبت به زرشک اناری میباشد.

اما از طرفی رنگ قرمزتر و بهتری نسبت به انواع دیگر زرشک  دیگر دارد.و به همین نسبت قیمت آن نیز بالاتر نسبت به سایر زرشک های قرمز میباشد.

 

 فرایندتولید زرشک پفکی

 

فرآیند تولید زرشک پفکی بدین صورت میباشد که شاخه های بریده شده ی زرشک را (مانند خوشه های انگور برای تولید کشمش)در تالار و یا بارگاه زرشک که از قبل با داربست آماده شده ،آویزان میکنند تا خشک شوند.

این پروسه نیاز به یک فضای بسیار وسیع دارد تا هوا در بین شاخه ها جریان داشته باشد و رطوبت بین خوشه ها از بین رفته و از فسادوکپک زرشک ها جلو گیری شود. که برای این موضوع نیز از فن های بزرگ که بصورت شبانه روزی روشن میباشد استفاده میکنند.

از آنجایی که این زرشک در معرض نور آفتاب و جریان هوای گرم قرار نمی گیرند، رنگ طبیعی و قرمز خود را نیز حفظ می کند.

بقیه ی پروسه ی تولید زرشک پفکی پترگان  بعد از بادکشی و دستگاه سورت، بسته بندی و وارد بازار می گردد.

زرشک پفکی به دلیل مرغوبیت و رنگ قرمز طبیعی اش، یک نوع زرشک صادراتی محسوب می گردد. که برای تهیه آن با قیمت مناسب می توانید سری به خرید عمده محصولات پترگان  بزنید.

 

زرشک اناری

 

پروسه تولید زرشک دانه اناری پترگان به این صورت است که  فورا بعد از برداشت آن در مهرماه شروع می شود.

برای این منظور زرشک ها را در حالی که هنوز از شاخه جدا نشده بر روی سطحی صاف به اسم خرمن پهن کرده و در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داده تا خشک شوند.

برای اینکه محصول یک دستی حاصل شود مدام آن را زیر و رو و جا به جا می نمایند.

با این کار از پوسدگی و فساد زرشک ها نیز جلو گیری می شود.

بعد از خشک شدن،زرشک ها را به اصطلاح بادکشی می کنند. به این معنا که به وسیله باد یا در فضای طبیعی و یا ایجاد باد مصنوعی برگ ها از دانه های محصول اصلی جدا می گردد.

پس از آن زرشک ها در کارتن هایی بدون پلاستیک یا لمینت تا زمان فرآوری بعدی در محل خنک و به دور از نور آفتاب نگهداری می شود.

در نهایت بعد از این مرحله زرشک ها را در دستگاه سورت قرار می دهندتا خار و خاشاک،برگ و سنگ های چسبیده به زرشک جدا گردد و آماده ی بسته بندی شود.

این نوع زرشک نسبت به انواع دیگر زرشک دارای کیفیت پایین تری نسبت به زرشک پفکی  است اما از آنجایی که قیمت ارزان تری دارد مشتریان بیشتری نیز دارد.

 

زرشک کوهی

 

زرشک کوهی برعکس انواع دیگر زرشک که در خراسان جنوبی کشت می شوند، به صورت خود رو در مناطق شمالی کشور مثل بجنورد و حاشیه جنگل گلستان زرشک سیاه یا همان زرشک کوهی رشد می کند و به همین دلیل نسبت به انواع دیگر زرشک حجم تولید کمتری داشته و کمیاب تر میباشد.

رنگ آن نیز نسبت به دو نوع زرشک دیگر پررنگ تر و متفاوت است.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.